Käsmu lahel läks äikesetormi kestel ümber purjekas, päästeti kuus inimest

Virumaa Teataja annab teada, et Käsmu sadamast väljunud lõbusõidupurjekas Cumulus jäi pühapäeva pärastlõunal äikesetormi kätte ja läks kummuli, pardal olnud kuus meest päästeti.

Õnnetuse ajal Käsmus olnud MTÜ AV Motors juht Aimar Välba rääkis, et oli kaatriga tulnud just Vergi sadamast Käsmu, kui ilm tormiseks pööras. Parajasti väljus sadamast purjekas Cumulus.

Välba sõnul helistas mõne aja möödudes talle kohalik noormees Egon Tamm ja teatas, et purjekas on merel kummuli keeranud. Välba läks koos ühingukaaslaste Kristjan Feinmani ja Koit Kombiga jälle kaatrisse ja nad kihutasid merehädalistele appi.

 

Purjekas oli kummuli läinud umbes paarisaja meetri kaugusel Käsmu meremuuseumist, mille juures on ka sadam. Selles kohas on meri 18 meetrit sügav, veesooja oli 12-13 kraadi. Purjekal olnud kuus umbes sajakilost meest hoidsid alusest kinni ja Välba sõnul oli neil juba päris külm.

Merehädalised aidati kaatrisse ja neile anti soojad riided.

Purjekaga lõbusõitu korraldanud kogenud meremees, kes ei soovinud oma nime avalikustada, rääkis, et päeval olid nad mitu reisi teinud. Sealhulgas lapsi sõidutanud. Õnnetult lõppenud viimasel sõidul lapsi polnud.

Merekaru sõnul nägi ta küll, et ilm sandiks kisub, kuid lootis siiski viimase rühmaga sõidu ära teha. Paraku aga puhkes äikesetorm arvatust kiiremini ja purjeka kapten otsustas sadamasse tagasi pöörduda. Tagasi pööramisel vesi aluse ahtrist sisse lõigi. Ja nii õnnetult, et kogu raskus kandus ühele küljele, mis määraski sündmuste edasise käigu.

Merekaru rõhutas, et keegi vigastada ei saanud. Isegi purjekas pääses tervena.

Käsmu meremuuseumi direktor Aarne Vaik rääkis, et tema purjeka ümberminemise hetke ei näinud, aga avaldas arvamust, et kuna samal ajal möllas äikesetorm ja paadis olid suured rasked mehed, lõi laine paadi tagantpoolt ümber. “Süüdi oli ikkagi torm, mis kestis ligemale veerand tundi,” ütles Vaik. Tema sõnul on juhtunu õppetunniks kõigile, sest kui ikkagi torm möllab, pole ka merekogemusest kasu. “Eks oletada võib ju kõike, puri neil üleval ei olnud, aga kindel on see, et enne merele minemist tuleb taevasse vaadata,” lisas Vaik. “Tormiga lähevad suuredki laevad põhja.”

Päästeteenistuse Lääne-Virumaa operatiivkorrapidaja Andrus Aasmäe kiitis kolme meest, kes merehädalistele kiiresti appi läksid ja aitasid purjeka kaldale pukseerida. Abis olid ka Võsu vabatahtlikud oma päästepaadiga. Purjeka pukseerimise ajaks oli äikesetorm juba üle läinud.

Ida päästekeskusele tuli teade ümber läinud purjekast pühapäeval kell 15.53.

“Esmalt oleme tänulikud, et vahejuhtum lõppes õnnelikult ning kõik asjaosalised on hea tervise juures,” ütleb Richard Murutar OÜ BoatArt avalikus vastuses purjekaga juhtunud õnnetuse kohta. “Loodetavasti saame käsitleda seda kui õnnelikku õppetundi, kuivõrd oluline on arvestada loodusseadustega ning järgida mereohutuse eeskirju.”

Intsidenti sattunud purjekas Cumulus 164 vastab Murutari hinnangul kõikidele nõuetele ja standarditele ning on väiksemate purjekate kategoorias üks ohutumaid aluseid. Alusel on vajalikud sertifikaadid. Samuti on purjekale omal algatusel korraldatud katsetusi Eesti rannikuvetes, siseveekogudel ja ka ookeani tingimustes.

BoatArt korraldab Cumulusega proovisõite igal nädalavahetusel. Eeloleval laupäeval on purjekas veel Käsmus, järgmisel nädalal Kuressaares.

Virumaa teataja:
http://www.virumaateataja.ee/2807514/kummuli-lainud-purjekalt-paasteti-kuus-meest
http://www.virumaateataja.ee/2805850/kasmus-laks-purjekas-umber-hatta-sattus-kuus-inimest
http://www.virumaateataja.ee/2808178/kummuli-lainud-purjekalt-paasteti-kuus-meest