Käsmu Majaka Sadam..

.. asub Majakamäe vahetus läheduses. Selle ja Võrkneeme (Käsmu Muul) vahelisel tõusval maaveerel asusid elama Käsmu esimesed asukad, kes rahvapärimuse järgi saabusid siia Hiiumaalt, Noarootsist ja Soomest.

Majakamäe neem, mis ulatus 18.saj oluliselt kaugemale merre, pakkudes lõuna poole jäävale lõukale väga head kaitset põhjatuulte eest. Tegemist oli justkui loodusliku sadamaga, mis kohe rannajoone lähedal suhteliselt järsult sügavaks muutus. Võrkneemel asub endiselt Käsmu Muul, mis on küla vanemaid sadamakohti.

Tänaseks päevaks on aga olukord muutunud ning Võrkneeme rannaäärne tihedalt eramajadega asustatud. Ka Käsmu Muul on aja jooksul lagunenud, pakkudes suurepäraselt oma tuge Käsmu rannalistele ja ujujatele. Majakamäe juurde, Käsmu Meremuuseumi taha, on aga aja jooksul kujunenud küla uus keskus koos korraliku sildumisvõimalusega ning veesõidukite vette ja veest välja transportimiseks.

Kuigi aastal 2012 on tegemist mitteametliku sadamaga, ehk sildumiskohaga, on Käsmu Majaka Sadama visiooni ellukutsumiseks asutatud Käsmu Majaka Sadama Mittetulundusühing.

Majaka Sadama peamiseks eesmärgiks on pakkuda nii kohalikele kalastajatele ja paadiomanikele kui ka kõigile külastajatele võimalust paadisadama kasutamiseks.

Sadamas on kaks kaid, millel paadikohti kokku umbes 18-22 (sõltuvalt aluste suurusest). Alati on võimalik paate mööda slippi vette lasta ja välja tõmmata.

Sadama ametlik avamine toimub 2013. aastal. Hetkel toimub detailplaneeringu kinnitamine, millele võib järgneda sadama välja ehitamine. Sadama ametlik avamine toimub eeldatavalt 2013. aastal.

Hetkel pakub Käsmu Majaka Sadam sildumisteenust, paatide vettelaske võimalust ning mõnusat äraolemist Majaka Sadama terassil, imeilusa vaatega otse päikesetõusu poole.

Kindlasti tasub uurida Käsmu Majaka sadama hinnakirja, tutvuda menetluses oleva detailplaneeringuga või tutvuda sadama tulevikuvisiooniga.